Πρoαιρετική επιμόρφωση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Το 2ο Π.Ε.Κ.Αθήνας, θα πραγματοποιήσει προαιρετική επιμόρφωση για τους εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Δράσης του.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν, θα υποβάλουν ηλεκτρονικά (e-mail : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), συμπληρωμένη την αίτηση συμμετοχής που επισυνάπτεται, από 12 Φεβρουαρίου 2018 έως 22 Φεβρουαρίου 2018.
Η επιμόρφωση θα υλοποιηθεί το Mάρτιο 2018 και θα πραγματοποιείται κάθε Τετάρτη από 17:00 έως 20:30.  Η ακριβής ημερομηνία έναρξης και το πρόγραμμα θα σας γίνουν γνωστά έγκαιρα.
Το θέμα της προαιρετικής επιμόρφωσης είναι: « Οι τέχνες, ως εργαλείο μάθησης και ψυχικής ισορροπίας του μαθητή.»
Στόχος να μελετήσουμε:

• Πώς ανακαλύπτουν και κατανοούν οι μαθητές τον εαυτό τους και τους άλλους, μέσα από την παρατήρηση της τέχνης, δημιουργώντας κλίμα σεβασμού και εμπιστοσύνης και αποκτώντας ενσυναίσθηση και υψηλή αυτοεκτίμηση.
  • Πώς βελτιώνεται η μαθησιακή διαδικασία των γνωστικών αντικειμένων στο σχολείο διαμέσου των τεχνών.
  • Πώς μεταφέρεται και διαχέεται η γνώση σε άλλα θεματικά και επιστημονικά πεδία.
  • Πώς αποκτούν οι τέχνες θεραπευτικό χαρακτήρα φέρνοντας παράλληλα την ηρεμία, τη χαρά και την ψυχαγωγία στη σχολική καθημερινότητα.

Λόγω του βιωματικού χαρακτήρα της επιμόρφωσης, ο αριθμός  των συμμετεχόντων είναι καθορισμένος, 50 άτομα,  και θα τηρηθεί  χρονική σειρά προτεραιότητας σύμφωνα με την κατάθεση των αιτήσεων.

Ο Υποδ/ντης του 2ου ΠΕΚ Αθήνας

Μπαμπαρούτσης Χαράλαμπος