Πρoαιρετική επιμόρφωση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Το 2ο Π.Ε.Κ. Αθήνας, θα πραγματοποιήσει προαιρετική επιμόρφωση για τους εκπαιδευτικούς ΠΕ70 της Π.Ε. της Περιφέρειας Δράσης του.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετέχουν, θα υποβάλουν ηλεκτρονικά ( e-mail : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), συμπληρωμένη την αίτηση συμμετοχής που ακολουθεί, από 27 Ιανουαρίου 2017 έως 8 Φεβρουαρίου 2017.
Η επιμόρφωση θα ξεκινήσει το Φεβρουάριο 2017, θα πραγματοποιείται κάθε Τετάρτη από 17:00 έως 20:30 και θα έχει διάρκεια 36 ώρες. Η ακριβής ημερομηνία έναρξης και το πρόγραμμα θα σας γίνουν γνωστά έγκαιρα.
Λόγω του καθορισμένου αριθμού των συμμετεχόντων, 50 άτομα, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας σύμφωνα με την κατάθεση των αιτήσεων.

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΩΡΕΣ
1. Διαχείριση της σχολικής τάξης
  • Συμπεριφορά, παιδαγωγικό  συμβόλαιο-κανόνες,  διδακτικό συμβόλαιο-κανόνες, θέση ορίων
  • Διαχείριση πολυμορφίας μαθητικού πληθυσμού, Διαπολιτισμικότητα
  • Ειδική αγωγή
  • Διαφοροποιημένη διδασκαλία
8 ώρες
2. Διδακτική Μαθημάτων
  • Σύγχρονες διδακτικές προσεγγίσεις ανά γνωστικό αντικείμενο
  • Τέχνη και διδασκαλία (Artful thinking)
  • Προγραμματισμός, οργάνωση, Σχεδιασμός μαθήματος, Στοχοθεσία, Επιλογή δραστηριοτήτων, φύλλα εργασίας
  • Ένταξη των ΤΠΕ στη διδασκαλία : σχεδιασμός, διαδίκτυο, καινοτομία, διαδραστική διδασκαλία, πολυμέσα
  • Δειγματικές διδασκαλίες
12 ώρες
3. Αξιολόγηση
  • Αξιολόγηση Μαθητή
  • Αξιολόγηση Διδασκαλίας
  • Αυτοαξιολόγηση Σχολικής Μονάδας
  • Αναστοχασμός
8 ώρες
4. Σχολική Βία-Εκφοβισμός
  • Λεκτική,  πρόληψη και αντιμετώπιση
  • Σωματική,  πρόληψη και αντιμετώπιση
  • Ηλεκτρονική,  πρόληψη και αντιμετώπιση
  • Ο ρόλος του εκπαιδευτικού
  • Νομική Διάσταση
4 ώρες
5. Ο εκπαιδευτικός στο σύγχρονο σχολείο
  • Χαρακτηριστικά
  • Επικοινωνία (Σχέσεις) με : Γονείς, μαθητές, συναδέλφους
  • Ανάπτυξη δεξιοτήτων, επικοινωνίας και συνεργασίας
  • Καινοτόμες δράσεις στο σχολείο
4 ώρες

Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.