Μπαλτά Βενετία

Υποδιευθύντρια  Δ/θμιας & Αναπλ. Δ/ντρια

Σχολική Σύμβουλος κλάδου ΠΕ02 Β' Αθήνας

Η Βενετία Μπαλτά, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων από το 2007, είναι πτυχιούχος του Φιλολογικού τμήματος της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, καθώς και του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ίδιου Πανεπιστημίου. Έχει πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές στα Παιδαγωγικά στη Σχολή Ψυχολογίας και Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου της Γενεύης. Είναι διδάκτορας του τμήματος Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Στρασβούργου και έχει εκπονήσει μεταδιδακτορική έρευνα στον τομέα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, με υποτροφία του ΙΚΥ. Έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα με την διδακτική αξιοποίηση των ΤΠΕ  (πρόγραμμα μεταπτυχιακής εξειδίκευσης στη διδακτική αξιοποίηση των ΤΠΕ στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, εξειδικευμένη επιμορφώτρια στο πρόγραμμα Επιμόρφωσης Β επιπέδου). Έχει συνεργαστεί σε πολλά επιμορφωτικά προγράμματα, μεταξύ των οποίων στο Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης, ως επιμορφώτρια Α και Β. Στο συγγραφικό της έργο συμπεριλαμβάνονται βιβλία, άρθρα και δοκίμια σε επιστημονικά περιοδικά και συλλογικούς τόμους, καθώς και εκπαιδευτικό υλικό για διάφορα διδακτικά αντικείμενα. Έχει λάβει μέρος στη διοργάνωση συνεδρίων και επιμορφωτικών ημερίδων και έχει συμμετάσχει ως εισηγήτρια σε πολλά διεθνή και πανελλήνια συνέδρια σε θέματα σχετικά με τη νεοελληνική λογοτεχνία και γλώσσα καθώς και με τη διδακτική αξιοποίηση των ΤΠΕ.